Bitcoin Belgeseli

               Hepinize merhaba o sevdiğiniz isim, taktığınız, bu konuda iyi yada kötü konuştuğunuz konumuza geri dönelim bu konu tabi ki de bitcoin olacak. Gerek kendime kalıcı olarak not bırakmak gerekse sizlerin bir nebze bilgi edinmenizi sağlamak istediğim bu yazımda, size bir kitaptan okuduğum bir hikayeyi paylaşmak istiyorum. Kitaptan direk alıntı yaparak aktarıyorum.

 

               Merkezi olmayan bir topluluğun merkezde bir lideri olmaması hususuna rağmen bu topluluğun büyümesi için üyelerinin bazılarının öne geçerek yol göstermesi gerekir. Önde gelenlerin bir kısmından bahsettik;yazılımcılar,girişimciler ve bitcoin alarak yücelten evanjelistler. Fakat bitcoinin büyümesi aynı zamanda kriptopara kullanmayı amaçlayan ve bunu günlük yaşamlarının bir parçası olarak kullanmak isteyen düşük profildeki bireylere de dayanmaktadır. Provo,Utah’tan Austin ve Beccy Craig gibi kişilerden bahsediyoruz.

            Craigler, sıra dışı din değiştirmiş kimselerdi. Beccy grafik tasarımcısı, Austin de şirketler için videolar hazırlayan biriydi.Hiçbiri yazılımcı ya da girişmci değildi. Cyherpunk da değillerdi. (Cyherpunk: gücü merkezi otoritelerin ve aracıların elinden alıp bireylere vermeye çalışan 80-90 lı yıllarda kurulmuş, şimdiki blockchain sisteminin fikir temellerini atan ve satoshi nakamoto lakaplı bitcoin yaratıcısının e mail listesinde içlerinden birkaç kişinin de olduğu radikal aktivistlerden oluşan (çoğu at kuyruklu yazılımcılar) topluluk.) Fakat liberal bir eğilime sahip genç bir adam olan Austin’in video üretiminde belirli bir geçmişi vardı ve 2011 senesinde de bircoini ilk defa duymuş, demoktatikleşme potansiyelinden etkilenmişti. Ayrıca popüler kültür alanına bitcoin bayrağını yerleştirme konusunda da yaratıcı bir fikri vardı.

           

            Austin Beccy’e evlenme teklif ettikten sonra ikinci bir teklifte daha bulundu. Balayından sonra bir deney yapacaklardı. 90 gün süresince sadece bitcoin ile yaşamlarını sürdürecekler ve tüm bu süreci belgesel olarak video kaydına alacaklardı. Sadece gençlerin kabul edebileceği bir eğlence türüydü ve Beccy bu deneyi Austin’i şaşırtacak şekilde hemen kabul etti. Tüm bunlar yeteri kadar zorlayıcı değilmiş gibi Craigler bir koşul daha eklediler. ABD boyunca araç kullanacak, Avrupa’ya ve Asya’ya uçacak ve daha sonra da Utah’a uçakla döneceklerdi. Bu dünya turunun her bir aşamasındaki ödemelerini bitcoin ile yapacaklardı.

 

            Bu belgeseli finanse etmek için bir Kickstarter projesi başlatıp 72.000 dolar topladılar, kendilerine bir reklam kampanyası başlattılar ve bir film ekibi tuttular. Şimdilerde üç ay boyunca bitcoin harcamak güzel gözüksede bahsettiğimiz olaylar 2013’ün ortalarında gerçekleşmekteydi. Bu tarih, ilerleyen bölümlerde göreceğimiz gibi oldukça tanınmış iş kollarını bitcoini kabul edip kullanacaklarını anons etmelerinden önceydi. O sıralarda Craiglerin macerası en iyi ihtimalle Don Kişot vari görünmekteydi. Çok az iş kolu bitcoini kabul ediyordu ve birçoğu da henüz adını bile duymamıştı. Bitcoini kabul etmeleri için yaşadıkları yerde birçok kişiyi ikna etmek zorunda kalmışlardı; ev sahiplerini, işverenlerini,manavlarını. Lolo’nun Taze Yiyecekleri yerin sahibi olan manavları, bitcoin ve kradi kartları arasındaki işlem ücretleri farkını anlattıklarında bitcoin kullanımı yönünde değişime gitti. Bitcoin evanjelistleri olma yolundaki çabalarında her duraklarında daha da mükemmelleştirdiler. Deneyleri 25 haziran 2013’te başladı

        Provada sadece bitcoin kullanarak yaşama konusundaki en büyük zorluk benzin almada karşılarına çıktı.

Austin bununla ilgili “ İlk iki hafta boyunca depomuzu doldurabilecek hiçbir yer bulamadık” demişti. Bu nedenle otomobillerini nadiren kullanıyorlardı. Bir benzin istasyonunda gece vardiyasında çalışan ve aynı zamanda bitcoin hayranı olan, bitcoin çevrelerinde Furb olarak tanınan Jeremy Furbish2in deneylerini duyması onlar için büyük bir şanstı. Craigleri çalıştığı benzin istasyonuna davet etti. Beccy” bir Cuma gecesi saat onda bir saatlik mesafedeki istasyona gitmek artık bir rutin halini almıştı.” dedi. Ekim ayı başında yola çıktılar.

       Craigler aynı ay Brookyn’de Fulton Sokağı’ndaki Lean Crust Pizza isimli bir pizzacıda buluştuk. Alışılmadık derecede sıcak o günde Fulton Sokağı sıcak, gürültülü ve kalabalıktı. Restoranın sahibi Dan Lee bir bitcoin hayranıydı ve Lean Crust Lee’nin bölgedeki diğer iki dükkanı gibi bircoini kabul etmeye başlamıştı. Lakin bir işletmecinin bir coini kabul ediyor olması, orada çalışan kişilerin bitcoin cinsinden hesabın nasıl alınacağını bildiği anlamına gelmiyordu

Auistin kasanın önünde hesabı ödemek için bekliyordu. Elinde de cüzdanı değil cep telefonu vardı.

Tezgahın ardındaki bayan “Borcunuz 34 dolar” dedi.

Austin “Peki, bitcoin olarak ödeyebiliyor muyuz?” dedi.

“Ne olarak?”

“Bitcoin. Bitcoin olarak ödeyebiliyor muyuz?”

“Bit… ne?

       Austin en sonunda yediği yemeğin ücretini bitcoin olarak ödeyebildi ama bu işlem kasadaki bayanın Lee’yi çağırması ve onun da bir başka çalışanı işlemi tamamlamak adına diğer dükkanlarından birine göndermesinden sonra mümkün oldu.

Bunlar olduktan sonra işlem sorunsuz bir şekilde yapıldı. Austin Lean Crust’ın bitcoin hesap adresini aldı, kendi hesabına yazdı, tutarı girdi ve gönder bölümüne tıkladı. İşlem yaklaşık olarak beş saniye sürmüştü.

 

      Bu olay bitcoin hakkında oldukça fazla şeyi özetlemektedir. Ne olduğu konusunda kafa karışıklıkları, onu kullanmada ilk başlarda karşılaşılan zorlukları be daha sonra da sistem öğrenikdikten sonra onu kullanmanın basitliği. Kaldırımda pizza dilimlerimizi yerken kasiyer bayan açıkça şahit olduğu şeye şaşırmış bir şekilde yanımıza geldi. Kısa süre için yanımızda durdu ve ilk baştaki yanlış anlamasından dolayı özür diledi ve Craiglere başka bir şey isteyip istemediklerini sordu.

    Birkaç hafta sonra Craiglerin hikayesi hakkında bilgiler toplarken aynı kasiyer ile , Nadia Alamgir ile tekrar temasa geçtik ve onun da değişim yaşadığını gördük. Bitcoin ile şans eseri tanıştığı o olay ilgisini çekmişti. Araştırma yapmış ve daha da meraklanmış ve çok geçmedne de Brooklyn’deki bitcoin toplantılarına katılır olmuştu.

 

    Craigler 101 günde sadece bitcoin harcayarak yaşamlarını sürdürmüşlerdi. Bunun çok pratik olmasa da mümkün olduğunu kanıtladılar. Topluluk onlara kollarını açtı ve filimleri yayımlanmadan birer bitcoin tanınmış kişisi oldular. Bir yıl sonra Dish Network bitcoin ödeme seçenekleri projesini başlatmak için “ bitcoinin yeni yüzünü” ararken Craigleri seçtiler.

Evet hikayemizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Güzel bir hikayeyi sizinle paylaşmak istedim buradaki amacım hem kendime hem size paylaşarak, yazımı dijital ortama aktarmak. Okumaya devam ediniz.

 

Sevgi ve saygılarımla,

 

Erdi AVCILAR

Fotoğraf Kaynak (source): https://www.google.com.tr/search?biw=1366&bih=662&tbm=isch&sa=1&ei=3WJ6W9jSGIrdwAKsgIjQDg&q=bitcoin+belgeseli+&oq=bitcoin+belgeseli+&gs_l=img.3..0i24k1l4.65959.67332.0.67462.10.9.0.0.0.0.287.913.0j4j1.5.0....0...1c.1.64.img..5.5.911...0j0i19k1j0i30i19k1j0i8i30i19k1j0i30k1j0i8i30k1.0.9mSvHm6RMDI#imgrc=ZbPri7CZLwQQpM:

Yazı Kaynak (source): Kripto Para Çağı ( Paul Vigna, Micheal J. Casey

© 2023 by semih can zünbülova