BITCOIN POOL

 

Mining yaparken solo mining ve pool mining olarak yapma imkanımız vardır.

 

Solo mining: Boş bir arsa düşünelim burada altın aradığımızı farz edelim. Altını tek başımıza bulduğumuz mining sistemidir. Fakat Bitcoin'in %80'i çıkarıldığı için eskisi gibi altın çıkarmak kolay olmamaktadır. Fakat pool denilen sistemde binlerce insan bir araya gelerek birlikte bu işlemi gerçekleştirmektedir. Yani bir arsayı tek kişi kazmak yerine birden fazla insanla ortaklaşa kazmaktayız. Tabi bu yine de işlemci,ekran kartı soğutma sistemi vb. aletler kimde daha iyi durumdaysa o mantıken daha fazla Bitcoin çıkaracağı için yardımı da o denli büyük olur ve pasta diliminden daha fazla alması mümkündür. Burada paydan çok almak için iyi bir sisteme ihtiyacımız vardır.

Örneğin: A kişisi 5 ekran kartı kullanırken B kişisi 1 ekran kartı kullanmaktadır. Buna göre B kişisinin daha fazla kazanması beklenemez. Çünkü A kişisinin bilgisayarı daha güçlü ve daha fazla performans harcamaktadır. Pool'un avantajı yalnız kazmaktan ziyade grup olarak kazmaktır. Fakat bunu önermem çünkü solo miningde kendimiz kazdığımız da 1 Bitcoin çıkarırken grup halinde bir tarlada birden fazla kişi olduğunda ve makinem de o kadar iyi değilse daha az bir kazanç elde ederim. Tabi şimdi Bitcoin'in %80'i çıktığı düşünülürse Bitcoin çıkarmak ve grup halinde bu işi yapmamız zorlaşmıştır.

 

Size önerim alt coin miningleri olabilir. Bu alt coin mininglerini yapıp herhangi bir borsada Bİtcoin'e çevirmenizdir

CLOUD MINING nedir?

 

cex.io sitesinin gerçekleştirmiş olduğu bu mining sistemi ilk çıktığında insanların pek yaklaşmadığı grup olarak yapılan bir sistemdir. Aldığımız aletlerin soğutması bakımı yada elektrik masrafı zor olduğundan ve en önemlisi PC'miz sürekli açık kaldığından soğutma işlemi bir süre sonra olmayacaktır. Bunun sebebi kulladığımız PC'ler kendi içinde sürekli algoritmalar çözerek karşılığında Bitcoin üretmesi için üstün performans ve teçhizatların bakımının zorluğundan bu işi daha kolay yoldan cex.io sitesinden yapmak isteyebilirsiniz.

Bu sistemin çalışma prensibi oturduğumuz yerden uzaktaki sistemi olan insanların PC'lerini kiralamak. Bu kiralanan PC'lerden insanlar %3,%5 komisyon alarak bu işlem devam etmektedir. (elektrik,soğutma,bakım gibi masraflar için) Fakat biz bu sisteme katılmak istedik, parasını verdik bir alet kiraladık iyi hoş Bİtcoinlerimiz geliyor diye düşünmemek lazım. Çünkü aldığımız ya da kiraladığımız aletler maalesef ki teknoloji karşısında eziliyor. Örnek verecek olursam cex.io sitesinde ilk başta elimizdeki parayla aldığımız aleti geri satıp Bİtcoin'e dönüştürdüğümüzde aldığımız para bize çok çok az gelmektedir. O yüzden şu an üreitm çok mantıklı değil. Bunun sebebi madenciliğin her geçen gün zorlaşmasıdır.

Saygılarmla

 

Erdi AVCILAR

Fotoğraf Kaynak (source): https://pixabay.com/tr/bitcoi

© 2023 by semih can zünbülova